Kedy použiť Adobe Photoshop / Illustrator / InDesign?
Tento článok som sa rozhodol napísať po tom, ako som sa viac krát stretol s nesprávnym výberom programu pre prípravu grafiky, či už do tlače, rezacích plotrov/fréz/gravírky alebo pri príprave web/UI dizajnu, podkladov pre video.
Na začiatok si musíme ujasniť, akú grafiku pripravujeme a aké plány s ňou máme po jej vytvorení.
Podľa toho si zvolíme program, ktorý je pre nás najvhodnejší.
V najbližších riadkoch popíšem výhody a úskalia jednotlivých programov.
Adobe Photoshop
Myslím, že ide o najpopulárnejší program z balíčku Adobe. Bitmapový editor, ktorý nám vytvára (skoro) dokonalé prostredie pre úpravu fotiek, prípravu web/UI dizajnu a podkladov pre video. Nakoľko je Photoshop bitmapový program, väčšinou z neho všetky texty aj tvary ukladáme už vyrastrované.
Photoshop by sme mali používať výhradne na úpravu fotiek, rôzne umelecké techniky (retuš, manipulácia, digitálna maľba/kresba, matte paint…), webdizajn/UI a prípravu podkladov pre videá.
Kedy nepoužívať Photoshop?
Rozhodne by som v ňom nevytváral logá! Logo je vždy potrebné vytvoriť vo vektorovej grafike – tak zaistíme jeho použiteľnosť a to, že pri akejkoľvek veľkosti bude jeho výstupná kvalita 100%-ná. Na prácu s textom a vektormi máme k dispozíci množstvo kvalitných a na to určených programov priamo v balíčku od Adobe, či už ide o Illustrator alebo InDesign (ich výhody si popíšeme nižšie).
Adobe Illustrator
Vektorový program, v ktorom môžme obmedzene pracovať aj s bitmapami. Illustrator je určený na vytváranie vektorových ilustrácií a objektov, loga a prácu s ním. Nenahraditeľný je pri príprave vektorovej grafiky, či už do rezacích plotrov, fréz, gravírky a pod. Ide o vynikajúci nástroj pri procesoch vo výrobe reklamy. Výhodou vektorovej grafiky je jej ostrosť pri akejkoľvek veľkosti.
Zaujímavosť: Illustrator CC je vhodný už aj na tvorbu webdizajnu, či už ide o štastnú voľbu, musí posúdiť každý sám. Mne sa však tento vývoj celkom pozdáva. – Viac info nájdete na stránke Adobe.
Illustrator sa čoraz častejšie používa hlavne na tvorbu responzívneho webdizajnu.
Kedy nepoužívať Illustrator?
Každému skúsenejšiemu grafikovi je jasné, že v tomto programe sa veľmi nevyblázni pri upravovaní bitmáp. Takisto na sadzbu a zalamovanie (hlavne pri viacstránkových dokumentoch), ktoré obsahujú množstvo textov, je pre nás určený InDesign.
Adobe InDesign
Program určený na zalomenie a sadzbu, ktorého potenciál využijete hlavne pri vytváraní viacstránkových dokumentov s množstvom textov, fotiek a grafík. InDesign nám ponúka úplnú kontrolu nad typografiou a to z neho vytvára ideálny nástroj, vhodný hlavne pri zalamovaní časopisov, kníh, brožúr, informačných bulletinov, vizitiek a pod. Jeho veľkou výhodou je nastavenie vzorových stránok a automatizovanie stránkovania. Nízku veľkosť finálnych súborov dosiahnete práve v programe InDesign, pričom môžete vytvárať súbory do tlače alebo digitálneho publikovania.
Kedy nepoužívať InDesign?
Oproti Illustratoru tu nenájdete asi žiadne nástroje na úpravu bitmapových súborov. InDesign nie je vhodný pri tvorbe grafiky, z ktorej budeme potrebovať získať vektorové dáta, ktoré budeme chcieť neskôr použiť (napr. orezovú linku do plotrov, cesty do frézy a gravírky).
Výhodou balíčka Adobe je skvelé prepojenie jeho programov, takže stačí všetky bitmapové podklady pripraviť vo Photoshope a tie jednoducho vložiť, či už do Illustratoru alebo InDesignu. Takisto môžme vkladať podklady pripravené v Illustratore do Photoshopu alebo InDesignu. Kombinácie platia pre celý balíček Adobe, takže ich využívajte s radosťou a rozumom.